Materiály a technológie na výrobu prúteného nábytku

Prútený nábytok

Prútený nábytokChcete vedieť z akých materiálov sa vyrába kvalitný prútený nábytok? Viete aký nábytok si vybrať, aby vám vydržal celé roky? Poradíme vám.

Prútený nábytok predstavuje osobitnú skupinu nábytku, charakteristickú použitým materiálom.  V priebehu storočí  to bol práve tento druh nábytku, ktorý pravidelne prichádzal do módy rovnako, ako sa z nej potichu vytrácal. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia zažíval v Európe zlaté obdobie, ktoré s malými odchýlkami trvá prakticky dodnes, nakoľko vďaka výrobným technológiám a novým materiálom dokážu dnes nábytkári vyrobiť úžasné kusy takéhoto nábytku. Medzi prútený nábytok zaraďujeme aj nábytok z banánového listu, bambusu a exotických drevín, kde nájdeme tiež  stoličky, stolíky, bytové doplnky, kreslá a sedačky zo splietaného banánového listu, prírodného ratanu a podobne.  Prútený nábytok - to je tiež  množstvo iných dizajnérskych skvostov – prakticky od stojanov na ceruzky až po prútené postele na spanie.
 

História nábytku z prútia

História výroby prúteného nábytku je úzko spätá s košíkárstvom. Košikárstvo je jedným z najstarších remesiel na svete, ktoré v podstate v nezmenenej forme pretrváva do súčasnosti. Postup pletenia z prútov vychádza z dávnych textilných remesiel, predovšetkým z tkania a pletenia. Pri tomto procese sa v podstate jedná o splietanie pružných prírodných materiálov, akým je napríklad vŕbové prútie. Hoci pletenie prútov do rôznych tvarov, vrátane nábytku patrí medzi najrozšírenejšie remeslá v histórii ľudskej civilizácie, nie je dosť dobre možné odhadnúť, ako je vlastne staré, pretože prírodné materiály (drevo či tráva) podliehajú prirodzenému rozkladu. Väčšina dávnych výrobkov sa tak nezachovala do našich čias a my môžeme vek a dejiny prúteného nábytku len odhadovať. Najstaršie známe prútené výrobky pochádzajú z Fajjúmu v strednom Egypte. Ich vek bol pomocou rádiokarbónovej metódy datovania určený na dobu pred 10 000 až 12 000 rokmi, čo je viac než sú najstaršie archeologicky doložené hrnčiarske nálezy. Ak teda obľubujete prútený nábytok, vedzte, že sa na podobnom mohla spokojne vyvaľovať nielen kráľovná Kleopatra, ale aj prví egyptskí faraóni.

 

Prútemý nábytok
 

Technológie a delenie prúteného nábytku

 

Tradície sa odovzdávali z pokolenia na pokolenie a tak sa v takmer nezmenenej podobe systém výroby prúteného nábytku zachoval do dnešných čias. Z hľadiska spôsobu výroby a konštrukcie sa prútený nábytok delí na viacero kategórií, z ktorých najznámejšie sú:

Bezrámový prútený nábytok – znamená to, že celý nábytok je vyrobený z prútia bez pevnej drevenej či kovovej konštrukcie. Prútie má rôznu hrúbku a môže byť z rôznych druhov dreva (vŕba, čerešňa, bambus a podobne). Absencia pevného rámu je v mnohých prípadoch príčinou malej nosnosti takéhoto prúteného nábytku. Nosnosť je určená tuhosťou tkania a hrúbkou prútov.

 

Prútený nábytok

 

Rámový prútený nábytok – základom je pevná konštrukcia z dreva, na ktorej sú „naplietané“ dlhé prúty rôznych rozmerov, vytvárajúce vzory a obopínajúce rám. Prúty je možné zafixovať k rámu malými klinčekmi.

Prútený nábytok s kovovou konštrukciou – je podobný rámovému, no konštrukcia je kovová (najčastejšie z ocele). Takýto nábytok má síce veľkú nosnosť, no kvôli tomu, že prúty nie je možné o konštrukciu prichytiť (napr. klincami), dochádza často k deformácií vzorov.


Hľadáte nábytok do zimnej záhrady či na terasu? Oslovte firmy z katalogu na stavebnom portáli Stavebnik.sk
Na stránkach stavebného portálu nájdete aj formulár Zadaj dopyt, cez ktorý si môžete vyžiadať od firiem cenové ponuky na stavebné práce a produkty.

 

Z hľadiska používaného materiálu sa na výrobu prúteného nábytku najčastejšie používa prútie zo stromov a kríkov, ako sú vŕba, čerešňa, jelša, lieska, ale tiež malinové prútie. Patrí sem tiež veľmi populárny prírodný ratan - Calamus rotang.  Je to liana rastúca v pralesoch juhovýchodnej Ázie . Ide o popínavú rastlinu silnú od jedného do siedmich centimetrov, ktorej šľahúne dosahujú dĺžku až vyše dvesto metrov. Drevo je veľmi ľahké a ohybné, po obarení horúcou vodou a impregnovaní v oleji sa z neho pletú koše alebo nábytok. 

Aj samotný výplet prúteného nábytku má množstvo podkategórií podľa spôsobu tkania a vzorovania. Najbežnejšie sa používa, jednolôžkový výplet, okrúhly a kombinovaný. Tak, ako keď tkáme koberce, je možné pri vypletaní prúteného nábytku skombinovať technológie tkania tak, aby bol výsledkom unikátny vzor výpletu.

Prútený nábytok vyžaruje teplo a úžasnú pohodu. Nemôžeme sa vôbec čudovať, že ho nájdeme aj v dnešnej dobe v mnohých domácnostiach. Okrem toho má tento druh nábytku ešte jednu úžasnú výhodu: je jedno, či máte domácnosť zariadenú v modernom, klasickom alebo vidieckom štýle, prútený nábytok jednoducho pasuje k všetkému.

Prečítajte si tiež článok Vstavané skrine

Foto: infosborka.ru, restavrator39.ru, liberty-salon.ru, udobno69.ru
(i.n.)