Renovovať sa môžu nielen interiéry, ale aj nábytok
Renovácia starého nábytku
Heslo „vymeňte staré za nové“ v niektorých prípadoch nefunguje. Nábytok nevynímajúc. Nemôžeme sa tomu čudovať. S niektorými kusmi nábytku nás totižto spájajú mnohé spomienky, rodinná história a tiež akýsi druh príjemnej nostalgie. Renovácia nábytku sa tak stáva nevyhnutnosťou ak chceme, aby nám jednotlivé kusy slúžili aj naďalej.
Cieľom každej renovácie nábytku je jeho uvedenie do pôvodnej funkcie a stavu. Najskôr si postup vyžiada odstránenie všetkých pôvodných vrstiev povrchovej úpravy. Pri renovácií nábytku s čalúnením sa bude jednať navyše o odstránenie poťahového aj výplňového materiálu a to vrátane pružín.
Čo všetko budeme pri renovácií nábytku potrebovať? Je toho viacej. Podľa toho, s akým materiálom budeme pracovať, by nám nemali chýbať: nožnice, hobby rezák, brúsny papier, vhodné lepidlá, farby, lazúry, riedidlá, škárovacia hmota na obkladačky, handra, štetce, teplovzdušná pištoľ alebo oceľová kefa na odstránenie zle držiaceho starého náteru, čalúnnické klinčeky alebo sponkovačka so svorkami, ktorú si môžeme obstarať v potrebách pre čalúnnikov a v špecializovaných železiarstvach.
Ako prebieha renovácia nábytku? Daný kus nábytku je potrebné v prvom rade rozobrať, ak je to možné. Zo spojov vyberieme nity, klince a kovové sponky. Niektoré spojovacie materiály môžeme neskôr opäť použiť. Chybné alebo nenapraviteľne poškodené časti konštrukčných spojov musíme nahradiť novými. Základnou podmienkou je v tomto prípade použiť rovnaký druh materiálu. Pre dôkladné odstránenie starých povrchových materiálov použijeme pri renovácií nábytku podľa potreby buď mechanické alebo chemické postupy, prípadne kombináciu oboch. Na odstránenie použijeme škrabky, brúsky, brúsne kotúče alebo kefy. Brúsenie dreva vykonávame v smere vlákien, inak by na povrchu vznikli nevzhľadné priečne ryhy. Ak obrúsený predmet zvlhčíme, vyniknú na ňom najrôznejšie viditeľné aj skryté vady.
Chcete si nechať renovovať alebo vyrobiť nábytok? Hľadajte v zozname firiem na stavebnom portáli Stavebnik.sk v sekcii Nábytok na mieru. Cez formulár na stránke Zadaj dopyt môžete poslať vybratým firmám žiadosť o vypracovanie cenovej ponuke na remeselné či stavebné práce.
Dôležitým faktorom, od ktorého závisí naša úspešnosť pri renovácií nábytku je aj správny výber náterov a farieb. Volíme ekologické disperzné náterové hmoty, ktoré je možné použiť tak na nábytok, ako aj na hračky v detských izbách. Na trhu je možné zakúpiť lazúrovacie laky s novou receptúrou. Tenkovrstvová lazúra sa lepšie vpíja do dreva a ľahšie sa obnovuje, hrubovrstvová lazúra zas lepšie odolá UV žiareniu a poveternostným vplyvom. A po natretí tvorí hladký, hodvábne lesklý film. Veľmi osvedčené pri renovácií nábytku sú vodou riediteľné prípravky. Ak chceme dosiahnuť čo najkvalitnejšie prevedenie novej povrchovej úpravy, použijeme niekoľko vrstiev nariedených náterov. Medzi jednotlivými nátermi vykonávame opakovane prebrúsenie a dôkladné očistenie renovovaného povrchu od prachu. Až po kompletnom a úplnom zaschnutí všetkých dielov renovovaného nábytku vykonáme finálnu montáž jednotlivých dielov. Ešte predtým však prevedieme dôkladné očistenie všetkých konštrukčných spojov od prípadných prebytkov nanášaného laku. Na zostavenie nábytku pristúpime až v momente, keď všetky zostavované diely do seba dobre zapadajú. Na súčasti, ktoré je nutné zlepiť, nanesieme včas lepidlo, ktoré pred opätovným používaním nábytku necháme dôkladne zaschnúť.
Sú však aj iné možnosti. Ak je nábytok funkčný a dojem z neho kazí len vizuálny vnem, nemusíme ho rozoberať. K najjednoduchším metódam renovácie nábytku patrí použitie tapiet a bordúr. Nábytok z celého bytu môžeme kompletne polepiť tapetou, alebo ju naniesť iba na jeho časti. Povrch renovovaného nábytku dôkladne umyjeme a očistíme, vysušíme a odmastíme. Potom ho upravíme tapetou. Použiť môžeme napríklad len zdobené bordúry.
Ak máme nejaký nábytkový kus naozaj cenný alebo sa jedná priamo o starožitnosť, zveríme jeho renováciu radšej odborníkom, aby sme na ňom nenapáchali nenapraviteľné škody. Nezabudnite, že renovavať sa podobne dajú pekné staré dvere či schody.
Zaujať by vás mohol aj ďalší z mnohých článkov o renováciách Oprava schodov
Foto: mmvikont.ru
(i.n.)